Ogrzewanie domu pompą ciepła.
Ogrzewanie domu pompą ciepła to bardzo dobre i przede wszystkim ekologiczne rozwiązanie. Musimy sobie tutaj jednak kilka rzeczy wyjaśnić, bowiem nie jest tak, iż pompa ciepła sprawdzi się w każdym przypadku. Kwestią kluczową jest tutaj zapotrzebowanie energetyczne budynku. Pompy ciepła nie są w stanie wygenerować tak samo wysokiej temperatury czynnika grzewczego, jak to ma miejsce w przypadku kotłów węglowych czy też pelletowych. Trzeba będzie więc zastosować odpowiednio dobrane grzejniki niskotemperaturowe. Przede wszystkim zaś, trzeba będzie przeprowadzić odpowiednie obliczenia, które wskażą, czy ogrzewanie domu pompą ciepła, będzie w tym przypadku uzasadnione ekonomicznie.
Co w treści?
Jak wygląda ogrzewanie domu pompą ciepła?
Jeśli chodzi o ogrzewanie domu pompą ciepła, to przede wszystkim musimy tutaj ustalić kilka kwestii. Kluczowe jest to, iż temperatura czynnika grzewczego, będzie wynosić maksymalnie 35-40 stopni Celsjusza. Po prostu pompa ciepła nie będzie w stanie wygenerować większej temperatury. Istotne jest też to, czy w naszym domu takie rozwiązanie się sprawdzi. Można się o tym dość łatwo przekonać, sprawdzając aktualnie ustawianą temperaturę czynnika grzewczego na piecu. Z reguły jednak, w przypadku kotłów węglowych i innych na paliwa stałe, będzie to temperatura wyższa.
Warto tutaj jednocześnie przeprowadzić obliczenie zapotrzebowania energetycznego budynku. Pozwoli to nam określić, czy ogrzewanie domu pompą ciepła będzie wydajne, oraz to, jakiej mocy pompę trzeba będzie kupić. Czasami po prostu może się okazać, iż nasz dom zbyt dużo traci ciepła toteż, pompa ciepła nie będzie w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości energii cieplnej. W takich okolicznościach trzeba będzie jeszcze pozostać przy kotle na paliwa stałe, i w pierwszej kolejności zająć się termomodernizacją budynku. Dzięki temu ograniczymy straty ciepła, a o za tym idzie, będziemy mogli w następnym kroku zamontować pompę ciepła.
Dobór odpowiednich grzejników.
Aby ogrzewanie domu pompą ciepła miało jakikolwiek sens, konieczne jest także zakupienie odpowiednich grzejników. W tym przypadku, trzeba będzie wykorzystać grzejniki niskotemperaturowe dla instalacji pomp ciepła. Jest to oczywiście dodatkowym kosztem, niemniej jednak kluczowym z punktu widzenia efektywności ogrzewania domu pompą ciepła. W każdym razie, musimy w pierwszej kolejności doprowadzić do tego, aby z domu nie tracić nazbyt dużo energii cieplnej, a potem zainwestować w odpowiednie grzejniki do pompy ciepła, które zagwarantują skuteczne rozprowadzanie ciepła.
Podsumowanie
Generalnie rzecz więc ujmując, ogrzewanie domu pompą ciepła jest w wielu przypadkach skutecznym, efektywnym rozwiązaniem. Przede wszystkim zaś, jest to opcja bardzo ekologiczna, co dla wielu z nas, ma obecnie kluczowe wręcz znaczenie. W końcu nasza planeta jest już dość zanieczyszczona. Jeśli więc zdecydujemy się na ogrzewanie domu pompą ciepła to z całą pewnością przyczynimy się do ograniczenia zanieczyszczeń środowiska naturalnego.