Bezpieczne ładowanie akumulatorów

Bezpieczne ładowanie akumulatorów do wózków widłowych.

Bezpieczne ładowanie akumulatorów na wszelkiego rodzaju obiektach przemysłowych oraz magazynowych, wymaga odpowiedniego podejścia. Przede wszystkim, musimy przygotować odpowiednie pomieszczenie, które odpowiednio wyposażone, zagwarantuje maksymalnie wysoki poziom bezpieczeństwa. A musimy tutaj zdawać sobie sprawę z powagi zagrożeń. W trakcie ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych, czyli najbardziej popularnych, może bowiem dochodzić do wydzielania się wodoru. Ten zaś, jak dobrze wiemy jest gazem skrajnie łatwopalnym, zaś w połączeniu z powietrzem, tworzy mieszanki wybuchowe.

Jak zapewnić sobie bezpieczne ładowanie akumulatorów?

Tak więc, jak już wspomnieliśmy, kwestią kluczową będzie przygotowanie odpowiedniego pomieszczenia akumulatorowni. Niestety, do dnia dzisiejszego w wielu firmach można zobaczyć, iż ładowanie akumulatorów realizuje się bezpośrednio na hali produkcyjnej, tuż obok maszyn. Jeśli w takim przypadku dojdzie do wydzielania wodoru to nikt nie zdąży nawet zareagować. Tragedia jest pewna. Osobne pomieszczenie zagwarantuje nam bezpieczne ładowanie akumulatorów i pełną kontrolę nad tym procesem.

Przygotowanie pomieszczenia akumulatorowni.

Bezpieczne ładowanie akumulatorówBardzo ważną, wręcz kluczową więc kwestią, jeśli chodzi o bezpieczne ładowanie akumulatorów, będzie przygotowanie odpowiedniego pomieszczenia akumulatorowni. Powinno ono być odrębnym pomieszczeniem, w którym zainstalujemy następujące elementy:

  • System detekcji wodoru
  • Bieżąca woda
  • Instalacja elektryczna połączona z systemem detekcji wodoru
  • Instalacja wentylacji mechanicznej.

Wszystkie te elementy powinny być ze sobą połączone, aby w razie wychwycenia nadmiernego stężenia wodoru przez systemy detekcji wodoru, automatycznie uruchomiona została wentylacja oraz odcięte zostało zasilanie od prostowników. Takie podejście gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa w procesie ładowania akumulatorów.

Dodatkowe wyposażenie pomieszczenia akumulatorowni.

Bezpieczne ładowanie akumulatorówWarto także zadbać o dodatkowe wyposażenie dla akumulatorowni, które podniesie bezpieczne ładowanie akumulatorów na jeszcze wyższy poziom. Trzeba tutaj na przykład zadbać o wózki do akumulatorów, co ułatwi ich transport, załadunek oraz rozładunek. Warto także zaopatrzyć się w wózki serwisowe, które pozwolą w prosty sposób przeprowadzić wymianę płynu w akumulatorach. Dodatkowo, powinniśmy także zadbać, aby podłoga oraz ściany w pomieszczeniu akumulatorowni, były wyłożone materiałem kwasoodpornym.

Podsumowanie

Trzeba tutaj więc przyjąć założenie, iż bezpieczne ładowanie akumulatorów jest jak najbardziej możliwe do osiągnięcia. Musimy jednak liczyć się z koniecznością poczynienia pewnych inwestycji. Wiąże się to z pewnymi kosztami, których jednak nie sposób uniknąć, jeśli chcemy zagwarantować sobie bezpieczne warunki ładowania baterii trakcyjnych do posiadanych na obiekcie wózków widłowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.