Nowoczesne geowłókniny

Nowoczesne geowłókniny i ich zastosowanie w budownictwie.

Współcześnie w branży budowlanej, coraz częściej swoje zastosowanie znajdują nowoczesne geowłókniny. Są to specyficzne, materiały geosyntetyczne, gwarantujące nam wiele usprawnień, głównie w zakresie geologicznym. Wyróżnić można tutaj kilka typów geowłókniny, z czego każdy z nich, charakteryzuje się nieco odmiennymi właściwościami, oraz konstrukcją. Dzięki temu też, każdy z nich, będzie predestynowany do zupełnie innych zastosowań w branży budowlanej. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej poszczególnym jej typom, oraz sprawdzić, gdzie możemy nowoczesne geowłókniny zastosować we współczesnej branży budowlanej. Z całą pewnością, zakresów zastosowania znajdziemy tutaj stosunkowo sporo.

Czym są nowoczesne geowłókniny?

Nowoczesne geowłókniny przy zabezpieczaniu brzegówNowoczesne geowłókniny to płaskie materiały geosyntetyczne, wykonywane najczęściej z włókien polipropylenowych. Bardzo często jednak można zetknąć się z geowłókninami z włókien poliestrowych. Są one ze sobą łączone mechanicznie, poprzez igłowanie, lub termicznie w wyniku zgrzewania. Znajdują one bardzo szerokie zastosowanie w wielu realizacjach inwestycji budowlanych. W zależności od typu, sprawdzać się będą zarówno przy budowie dróg, torów kolejowych, wałów przeciwpowodziowych, jak również przy pracach typowo ogrodowych oraz przy obejściu naszych domów.

Rodzaje występujących geowłóknin.

Nowoczesne geowłókninyWarto sobie tutaj więc powiedzieć o tym, w jakich wariantach możemy spotkać nowoczesne geowłókniny, bowiem jest tego stosunkowo sporo. Tak, więc do najpopularniejszych geowłóknin będziemy zaliczać następujące jej warianty realizacji:

  • Geowłókniny TS – są to nowoczesne geowłókniny stosowane najczęściej w pracach związanych z budową lub unowocześnianiem domu lub ogrodu. Idealne do wzmacniania podjazdów garażowych, tarasów, do zabezpieczania oczek wodnych i basenów.
  • Geowłókniny P – to geowłókniny ochronne wykonywane z włókien polipropylenowych ciągłych, stabilizowanych dodatkowo przeciwko promieniowaniu UV. Znajdują swoje zastosowanie w budowie tuneli, składowisk odpadów, zbiorników wodnych. sprawdzają się także jako ochrona dla geomembran.
  • Geowłókniny F – to dwuwarstwowe, nowoczesne geowłókniny filtracyjne. Jedna warstwa jest filtrem a druga stanowi jej ochronę. Jest to materiał wykorzystywany przede wszystkim w pracach przy zabezpieczaniu brzegów rzek i zbiorników wodnych, przy budowie wałów przeciwpowodziowych, jak również przy odzyskiwaniu lądu.
  • Geowłókniny PES – płaskie geowłókniny wykonane z włókien poliestrowych, połączonych poprzez igłowanie, przeszywanie lub tez kalandrowanie. Stosowane w systemach drenażowych, przy zabezpieczaniu chodników, ścieżek rowerowych. Wykorzystywane także na podjazdach, parkingach, boiskach sportowych. Zastosowanie tego typu geowłókniny jest wyjątkowo szerokie.
  • Geowłókniny PGM 14 – to z kolei nowoczesne geowłókniny wzmacnianie mechaniczne, z włókien ciągłych, polipropylenowych. Stosowana do naprawy nawierzchni drogowych, przy utrwalaniu powierzchniowym. Zapewnia skuteczną redukcję naprężeń, jak również uszczelnia, co pozwala na zapobieganie przepływowi wody i innych produktów zanieczyszczających do naturalnej gleby.
  • Geowłókniny DREFON ST – jest to cała rodzina geowłóknin wytwarzanych z ciętych włókien PP i PES. Sprawdzają się w bardzo szerokim zakresie zastosowań. Charakteryzują się bardzo dobrym poziomem wytrzymałości na rozciąganie, i przebicie przy stosunkowo niskim poziomie gramatury.

Podsumowanie

Mamy tutaj więc nowoczesne geowłókniny w sześciu różnorodnych wariantach materiałowych, przeznaczonych do bardzo różnych zastosowań. Warto tutaj pamiętać o tym, iż geowłókniny to bardzo szeroka grupa materiałów geosyntetycznych, o szerokim zastosowaniu i bardzo korzystnym wpływie na jakość realizowanych z ich zastosowaniem inwestycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.