ziołolecznictwo

Ziołolecznictwo. Czy to jest skuteczne?

O tym, czy ziołolecznictwo jest skuteczną metoda leczenia różnorodnych chorób i dolegliwości, powiedziano już bardzo dużo. Najczęściej jednak, możemy usłyszeć, iż nie jest to optymalna metoda leczenia. Że w przypadku każdej choroby, nawet tej najpowszedniejszej, koniecznością jest leczenie farmakologiczne. Jest to jednak absolutnie nieprawdziwe stwierdzenie. Okazuje się bowiem, iż w wielu przypadkach, ziołolecznictwo jest bardzo skuteczną metodą leczenia, która ponadto, ma także inne zalety.

Czym jest ziołolecznictwo?

Sam termin – ziołolecznictwo – jest stosunkowo prosty do rozszyfrowania i nie potrzeba tutaj mistrzów intelektu. Jest to po prostu leczenie przy zastosowaniu ziół i preparatów ziołowych. W przypadku wielu codziennych dolegliwości, jak chociażby przeziębienia, dolegliwości bólowe o mniejszym natężeniu, możemy z powodzeniem wykorzystać zioła. Jeśli też dobrze przyjrzymy się składom wielu leków przepisywanych przez lekarzy, także tych, nie będących zwolennikami fitoterapii, to okaże się, iż wiele z nich, w swoim składzie zawiera mnóstwo ziół i wyciągów ziołowych.

Możemy jednak w skrócie powiedzieć, iż ziołolecznictwo to leczenie codziennych, powszednich chorób i dolegliwości przy pomocy ziół, leków i preparatów na bazie ziół.

W jakich przypadkach zioła będą skutecznym rozwiązaniem?

Tak jak już powiedzieliśmy, zioła sprawdzają się zdecydowanie najlepiej w przypadku tych codziennych dolegliwości. Mamy tutaj myśli bóle o mniejszym natężeniu, przeziębienia, chrypka, itp. Tego typu dolegliwości były pokonywane przy pomocy odpowiednio dobranych ziół już setki lat temu. Nasi dziadkowe i babcie, skutecznie wykorzystywali wszystko to, co dała nam matka natura. Bardzo dobrze wiedzieli, które rośliny, jakie wykazują działanie i w jakich okolicznościach, ich spożywanie się sprawdza. Posiadali także wiedzę w zakresie tego, jak konkretne zioła przyrządzić, aby zapewniły nam lecznicze działanie w przypadku konkretnych chorób.

Warto jednakże podkreślić, iż ziołolecznictwo najbardziej rozwinęło się dzięki działaniom zakonników. To właśnie oni, przez setki lat zbierali wiedzę na temat poszczególnych ziół i ich działania. To oni przygotowywali maści, herbaty, naprawy i wyciągi z ziół, które następnie przepisywali chorym, którzy się do nich zgłosili. Dziś także możemy powiedzieć, iż wiedza zakonników na temat ziołolecznictwa jest zdecydowanie największa. Co prawda nie jest to wiedza czysto naukowa, jednakże poparta licznymi dowodami praktycznymi.

Podsumowanie.

Generalnie więc, ziołolecznictwo, jest jak najbardziej skuteczną metodą leczenia wielu chorób i dolegliwości. Przy odpowiednim doborze ziół i preparatów ziołowych, możemy skutecznie leczyć różnorodne dolegliwości. Co ważne, leczenie ziołami, zapewnia nam zdecydowanie mniej dotkliwe efekty uboczne leczenia. niestety, tego samego nie możemy powiedzieć o lekach farmakologicznych, które bardzo często lecząc jedną dolegliwość, jednocześnie przyczyniają się do powstawania innej. Można więc powiedzieć, iż ziołolecznictwo, w wielu przypadkach będzie rozwiązaniem o wiele lepszym a przede wszystkim bardziej bezpiecznym niż leczenie farmakologiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.