Ubezpieczenie OC dla rolnika

Ubezpieczenie OC dla rolnika.

Odpowiednie ubezpieczenie OC dla rolnika to jeden z obowiązków ciążących na osobach fizycznych prowadzących gospodarstwo rolne. Oczywiście nie każdy rolnik jest obowiązany do wykupienia ubezpieczenia OC, czy też ubezpieczenia budynków rolnych. Jest to uregulowane w ustawie z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunalnych. Zagłębiając się w jej treść, dokładnie możemy sprawdzić, którzy z rolników podlegają pod obowiązkowe ubezpieczenia rolnicze.

Kto podlega pod obowiązkowe ubezpieczenie OC dla rolnika?

Wspomniana ustawa precyzuje, iż ubezpieczenie OC dla rolnika, powinien wykupić rolnik, który:

  • Jest osobą fizyczną
  • Odprowadza podatek rolny w całości lub przynajmniej w części.
  • Prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni upraw rolnych powyżej jednego hektara.

Jak więc widzimy, sama ustawa, obowiązek wykupienia ubezpieczeń rolniczych, nakłada jedynie na większe gospodarstwa rolne. Ma to swoje uzasadnienie, bowiem mniejsze gospodarstwa nie wpływają tak bardzo na kondycję całego sektora. Ich ewentualne problemy finansowe raczej nie przełożą się na upadek rolnictwa w kraju. Większe gospodarstwa zaś, będą mieć realny wpływ na stan całej branży rolniczej kraju. A przecież musimy pamiętać, iż rolnictwo jest strategicznym sektorem gospodarki. Dobra kondycja tej branży przekłada się na dobrą kondycję całej gospodarki.

Gdzie kupić odpowiednie ubezpieczenie?

Wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia jest w zasadzie proste. Wystarczy nam bowiem nawet najtańsze ubezpieczenie OC rolnika. Ustawa nie precyzuje rodzaju wykupionej polisy, zakresu ochrony, oraz tego, gdzie wykupić ubezpieczenie. W zasadzie więc, mamy tutaj wolną rękę. Trzeba jedynie pamiętać, iż ubezpieczenie musi być wykupione. Poza tym, to rolnik decyduje gdzie wykupi polisę, i jaki będzie zakres jej ochrony ubezpieczeniowej. Pozwala to na dość dowolne dopasowanie polisy do potrzeb konkretnego gospodarstwa. W końcu każde z nich prowadzi nieco odmienną działalność, a co za tym idzie, także i zagrożenia będą zupełnie inne. Wybór innego zakresu ubezpieczenia jest więc tutaj jak najbardziej zasadny.

Ubezpieczenie zabudować gospodarczych.

Osobnym zagadnieniem jest także wykupienie ubezpieczenie zabudowań gospodarczych. Wspomniana ustawa, także nakłada na rolników taki obowiązek. Tutaj, podobnie, jak w przypadku ubezpieczenie OC dla rolnika, wystarczające będzie najtańsze ubezpieczenie budynków dla rolników. Po prostu niezbędna jest ochrona zabudowań w razie jakichkolwiek zdarzeń losowych. Chodzi o sytuacje takie jak gradobicie, powódź, burze, huragany, itp.

Podsumowanie

Jednym słowem, odpowiednie ubezpieczenie OC dla rolnika oraz ubezpieczenie budynków gospodarczych, to bardzo ważne kwestie. Wykupienie właściwych i dobrze dopasowanych polis będzie przekładać się na bezpieczeństwo poszczególnych gospodarstw jak również całej branży. Jest to więc bardzo ważne, aby każde, większe gospodarstwo, wykupiło niezbędne pakiety ubezpieczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.