Okna dachowe

Okna dachowe – wszystko, co trzeba o nich wiedzieć

Dom z użytkowym poddaszem wymaga dobrego doświetlenia pomieszczeń, a okna dachowe świetnie się do tego nadają. Jednak jak to często bywa, ogromny wybór przeróżnych modeli sprawia, że podjęcie ostatecznej decyzji stanowi wielkie wyzwanie. Jak wybrać najlepsze okna? Czy zdecydować się na obrotowe, uchylne, a może kolankowe?

Okna dachowe zapewnią więcej światła

Okno w dachu to idealny sposób by doświetlić pomieszczenie, ponieważ przepuszcza prawie dwa razy więcej światła niż tradycyjne okno w ścianie szczytowej lub w lukarnie. Ciekawym faktem, na który warto zwrócić uwagę, jest to, że metr 2 szyby zapewnia oświetlenie od 8 do 12 m2 podłogi. Czasami pojawiają się sceptyczne głosy, że okna dachowe komplikują dach, co nie jest prawdą, ponieważ można je tak dobrać, aby mieściły się między dwoma sąsiadującymi ze sobą krokwiami. Takie rozwiązanie do minimum ogranicza prace ciesielskie.

Na co zwrócić uwagę przy oknach dachowych?

Obecnie okna PCV oraz drewniane w Bielsku są dostępne „od ręki”, ale czasami trzeba poczekać kilka tygodni. Wszystko jest uzależnione od wymiarów, a w przypadku okien dachowych dodatkowo znaczenie ma sposób otwierania. Niezależnie od wszystkiego są pewnie aspekty, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę:

  • współczynnik izolacji – okna dachowe powinny mieć współczynnik U od 2 do 2,6 W/(m2K), a współczynnik Rw musi wynosić 25-30 dB, co gwarantuje zarówno ciepło, jak i ciszę,
  • wytrzymałość – fundamentalną kwestią wszystkich okien połaciowych jest ich wytrzymałość na obciążenie zalegającym śniegiem, a także na uderzenia gradu. Dzięki odpowiednim, wzmocnionym szybom okna są bardzo wytrzymałe,
  • szczelność – ze względu na miejsce zamontowania, bardzo ważne jest, aby okna dachowe nie przepuszczały wody, zapewniają to specjalne kołnierze uszczelniające i blachy osłonowe.

Rodzaje okien połaciowych

Okna dachowe mogą otwierać się na kilka sposobów i ta cech, w znacznym stopniu, decyduje o wygodzie użytkowania okna. Również miejsce montażu okna ma wpływ na jego rodzaj, ponieważ oprócz dobrego doświetlenia pomieszczenia, okno powinno się wygodnie otwierać. Wobec tego na rynku są dostępne okna obrotowe, uchylne, uchylno-obrotowe, obrotowe wysokoosiowe, rozwieralne, nierozwieralne, a także okna kolankowe. Jak zatem widać jest ich całkiem sporo.

Problem z parą wodną

Posiadacze okien dachowych zauważają problemy ze skraplaniem się pary wodnej na wewnętrznej powierzchni szyby. Sposobem na wyeliminowanie tego zjawiska może być rozszczelnienie zamkniętego okna, co znacząco ułatwi cyrkulację powietrza.

Podsumowanie

Na rynku istnieje szeroki wybór okien dachowych. Aby wybrać te, które spełnią oczekiwania, należy dokładnie przyjrzeć się nie tylko parametrom, ale także w jaki sposób się je otwiera. Ma to duże znaczenie i warto przewidzieć czy montując dane okno będzie się miało swobodny dostęp do klamki, a także czy zapewni odpowiednie doświetlenie pomieszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.