łuszczyca

Łuszczyca. Jej przyczyny, objawy i skuteczne leczenie.

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą charakteryzującą się zmianami chorobowymi występującymi na skórze. Pojawiają się one w wyniku patologicznego procesu rogowacenia naskórka. Powodowana może być czynnikami genetycznymi, aczkolwiek do dziś, jednoznacznie nie stwierdzono, które przyczyny będą kluczowe w jej występowaniu. Łuszczyca atakuje przede wszystkim skórę, aczkolwiek może się zdarzyć, iż zaatakuje paznokcie, czy też nawet stawy (jedyne organy wewnętrzne atakowane przez łuszczycę). Jest to choroba przewlekła aczkolwiek nie zakaźna.

Przyczyny łuszczycy.

Tak jak już wspomnieliśmy właściwe przyczyny łuszczycy nie są znane, choć przyjmuje się, iż duży wpływ mogą mieć czynniki genetyczne. Można zaobserwować iż w krajach europejskich oraz w USA, zachorowalność wacha się na poziomie 2% populacji. W przypadku krajów azjatyckich, odsetek ten jest znacznie mniejszy, co może wyraźnie wskazywać na czynniki genetyczne. Często wskazywaną przyczyną mogą być także zburzenia immunologiczne.

Jak objawia się łuszczyca?

Objawy są bardzo wyraźne i charakterystyczne, toteż ciężko będzie pomylić je z jakikolwiek innymi chorobami. W pierwszej kolejności można zaobserwować wykwit pierwotny, który przypomina czerwonobrunatną grudkę. Jest ona bardzo wyraźna, o drobnopłatowej powierzchni, wyraźnie złuszczająca się. W początkowej fazie, pojawiają się pojedyncze grudki. Po ich złuszczeniu, zdrapaniu, pojawia się błyszcząca oraz gładka skóra, który to stan jest określany objawem świecy stearynowej.

W następnej kolejności pojawia się tzw. objaw Auspitza. Skóra staje się bardziej wrażliwa, i nawet zwykłe potarcie powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych.

Początkowo, zmiany skórne są dość nieduże. Pojawiają się jedynie niewielkie grudki które po złuszczeniu, tworzą wykwity skórne o średnicy nie większej niż 1-2 cm. Z czasem, zmiany skórne zajmują coraz większą powierzchnię, a z czasem przechodzą nawet w zgrubiałe zmiany skórne o bardzo nierównej i chropowatej powierzchni.

Łuszczyca i jej rodzaje

Jak wiele różnych chorób, także w przypadku łuszczycy możemy mówić o kilku wariantach. Każdy z nich będzie charakteryzować się nieco odmiennym przebiegiem, jak również odmiennym podejściem do kwestii leczenia.

  • Łuszczyca zwykła
  • Łuszczyca zadawniona
  • Łuszczyca brodawkująca
  • Łuszczyca wysiękowa
  • Łuszczyca bruźdźcowa
  • Łuszczyca stawowa (normalna, dystalna, reumatoidalna, zniekształcająca)
  • Łuszczyca Krostkowa
  • Łuszczyca uogólniona
  • Łuszczyca odwrócona
  • Łuszczyca dłoni i stóp.

Czy łuszczyca jest uleczalna?

Proces leczenia choroby jest uzależniony od jej typu. Dlatego też, istotną kwestią jest przeprowadzenie właściwych badań, które określą typ występującej łuszczycy, oraz poziom zaawansowania choroby. Na tej podstawie możliwe będzie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Najczęściej jest to leczenie miejscowe, ale może być także konieczne leczenie ogólnoustrojowe (kiedy łuszczyca zajmuje więcej niż 25% skóry). W leczeniu miejscowym wykorzystywane są preparaty keratolityczne, dziegcie (pochodne destylacji drewna), glikokortykosteroidy, oraz analogi witaminy D3.

W przypadku leczenia ogólnoustrojowego, wykorzystuje się fototerapię (ekspozycję na światło UV), fotochemioterapię (promieniowanie UVA w połączeniu z preparatami światłouwrażliwiającymi, cytostatyki, cyklosporynę, retinoidy oraz inne leki biologiczne.

Wpływ łuszczycy na człowieka

Choroba jest bardzo poważna, toteż musimy w jej przypadku drastycznie zmienić styl swojego życia. Przede wszystkim trzeba będzie całkowicie zrezygnować z nikotyny i alkoholu, gdyż sa one traktowane jako wyzwalacze łuszczycy. Trzeba będzie także zupełnie inaczej podchodzić do leczenia innych dolegliwości, bowiem niektóre leki, również mogą wyzwalać łuszczycę.

Ogólnie, po stwierdzeniu łuszczycy, nasze życie ulega diametralnej zmianie, i trzeba będzie się do tego wszystkie szybko dostosować.

Zioła na łuszczycę.

Można będzie także zastosować odpowiednie zioła na łuszczycę, które mogą pozytywnie wpływać na poprawę stanu zdrowia skóry. Zioła w tym przypadku, będą przyczyniać się do osłabienia negatywnych odczuć, minimalizacji problemów bólowych i świerzbienia. Dodatkowo trzeba będzie także zwrócić uwagę na dietę. Trzeba będzie zupełnie przemodelować swoje nawyki żywieniowe. Kluczowe będzie tutaj spożywanie jakościowych posiłków w odpowiednich ilościach. Kluczowe będzie skuteczne wspomaganie metabolizmu i wszystkich, związanych z nim procesów. Koniecznie trzeba będzie unikać produktów wysoko przetworzonych, bowiem mogą one wywoływać nasilanie się objawów choroby.

Podsumowanie.

Trzeba więc podkreślić, iż łuszczyca jest bardzo poważną chorobą, która diametralnie zmienia nasze życie. Od chwili diagnozy, trzeba będzie zmienić swoje nawyki żywieniowe, zadbać jeszcze bardziej o higienę, czy też zrezygnować z niektórych form aktywności. W każdym jednak razie, jest to choroba z którą można żyć i nawet zachować stosunkowo wysoki poziom jakościowy naszego życia. Warto więc do tego dążyć, tym bardziej, iż jest to w zasięgu każdego chorego.

One thought on “Łuszczyca. Jej przyczyny, objawy i skuteczne leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.