lampy UV

Lampy UV i ich wykorzystanie przemysłowe.

Obecnie, lampy UV, są bardzo powszechnie wykorzystywane w wielu branżach przemysłowych. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż możemy te urządzenia wykorzystywać do różnych zastosowań. Wszędzie jednak będą one przyczyniać się do podniesienia poziomu efektywności poszczególnych procesów technologicznych. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej kwestii tego, w jakim zakresie lampy UV, w danych rozwiązaniach podnoszą skuteczność działania. Kiedy przyczyniają się do znacznego skrócenia czasu poszczególnych procesów technologicznych. Kiedy pozwalają na znaczne ograniczenie kosztów realizacji poszczególnych prac.

Gdzie wykorzystywane są lampy UV?

Jednym z podstawowych zastosowań dla lampy UV jest sterylizacja wody użytkowej. Technologia ta, jest coraz powszechniej stosowana na wszelkiego rodzaju pływalniach i basenach. Ale także coraz częściej trafia do zakładów wodociągowych, gdzie lampy UV stanowią drugie, dodatkowe rozwiązanie dla sterylizacji, poza klasycznym chlorowaniem wody użytkowej.

Poza tym, lampy UV, pozwalają nam na następujące zastosowanie w przemyśle

  • Druk i poligrafia – uszlachetnianie druku, utrwalanie i zabezpieczanie go, podnoszenie jego trwałości.
  • Lakiernictwo – utwardzanie powłok lakierniczych, skrócenie czasu niezbędnego na utwardzenie.
  • Klejenie – utwardzanie spoin klejowych w wielu branżach produkcyjnych i przemysłowych.

Oczywiście zastosowań w jakich sprawdzać się będą lampy UV jest o wiele więcej, a wyżej wymienione to tylko podstawowe, najczęściej wykorzystywane. Możemy powiedzieć, iż w tych przypadkach, promienniki typu UV będą sprawdzać się zdecydowanie najlepiej, zapewniając znaczny wzrost efektywności całego procesu technologicznego.

Korzyści płynące z zastosowanie lamp UV w poszczególnych procesach.

Zdecydowanie najczęściej, lampy UV, są wykorzystywane w procesach utwardzania, czy to spoin klejowych czy też powłok lakierniczych. W każdym z tych zastosowań będziemy mieć do czynienia ze znacznym skróceniem czasu przebiegu całego procesu technologicznego. W przypadku utwardzania spoin klejowych, czas utwardzania może zostać skrócony w skrajnych przypadkach z kilkunastu godzin do kilkunastu sekund. Jest to więc znaczny wzrost efektywności całego procesu. Poza tym, utwardzane w ten sposób spoiny, czy też powłoki lakiernicze nie są pod żadnym względem gorsze od tych, utwardzanych naturalnie. Jest nawet wręcz przeciwnie. Szybkie utwardzanie powłoki lakierniczej, sprawia, iż nic nie jest w stanie na niej osiąść, żaden pył ani kurz, co zdarza się w normalnych warunkach kilkugodzinnego utwardzania.

Podsumowanie.

Możemy więc powiedzieć, iż lampy UV, wykorzystywane w przemyśle stanowią bardzo korzystne rozwiązanie dla wielu branż przemysłowych i produkcyjnych. Przyczyniają się do znacznego przyspieszenie wielu procesów technologicznych, co przekłada się na zwiększenie zysków przedsiębiorstwa. Poza tym, lampy ultrafioletowe, nie stanowią zbyt skomplikowanych rozwiązań technologicznych. Wdrożenie technologii wykorzystujących promieniowanie UV, jest proste i w zasadzie nie wymaga zatrudniania żadnych specjalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.