kamienie moczowe - kamica nerkowa

Kamica nerkowa, jej objawy, przyczyny oraz leczenie.

Kamica nerkowa to bardzo poważna dolegliwość, która może powodować wyjątkowo silny ból w okolicy lędźwiowej. Jego przyczyną jest przesuwanie się w moczowodach złogów (kamieni moczowych), składających się z substancji znajdujących się w moczu. Substancje te, normalnie, powinny występować w formie rozpuszczonej. Jednakże przy ich nadmiernym stężeniu, może dochodzić do niecałkowitego ich rozpuszczenia. W efekcie, w miedniczce oraz kielichach nerkowych odkładają się, tworząc właśnie wspomniane kamienie. Warto jednak pamiętać, iż kamica nerkowa to choroba, którą można skutecznie leczyć, ale wymaga to szybkiego działania.

Skąd bierze się kamica nerkowa?

Tak jak już wspomnieliśmy, niekiedy może dochodzić do nieprawidłowości w rozpuszczaniu niektórych substancji znajdujących się w moczu, co prowadzi do niemożności ich wydalania wraz z moczem. Odkładają się one w miedniczce i kielichach nerkowych, nawarstwiając i przyjmując postać kamieni nerkowych. Zdecydowanie najczęściej, kamica nerkowa, powodowana jest innymi zaburzeniami i nieprawidłowościami.

  • Nieprawidłowy odpływ moczy z jednej lub obydwu nerek – na przykład z powodu przerostu gruczołu krokowego
  • Brak substancji hamujących tworzenie się złogów – czyli na przykład cytrynianów lub magnezu.
  • Inne choroby i dolegliwości, takie jak: nadczynność przytarczyc, choroba Leśniowskiego i Crohna, operacje jelita cienkiego, nadmierne dostarczanie witaminy D, wapnia lub witaminy C.

Co najgorsze, to fakt, iż nawet w przypadku prawidłowo przeprowadzonej diagnostyki, ciężko jest ustalić bezpośrednią przyczyną pojawiania się kamicy nerkowej.

Objawy kamicy nerkowej.

Jak każda inna choroba, także i kamica nerkowa może zostać rozpoznana poprzez swoje objawy. Pojawiają się one regularnie i w zasadzie są stosunkowo proste do powiązania z tą chorobą. Częstym objawem jest tępy ból w okolicy pleców, co wynika z nadmiernego odkładania się złogów w kielichach nerkowych i miedniczce. Często występuje także kolka nerkowa, której przyczyną jest oderwany z kielicha nerkowego kamień, przemieszczający się moczowodami. Powoduje to podrażnienie a czasami nawet częściowe lub całkowite zatkania moczowodu. Często też pojawia się mocz zabarwiony na czerwono (w wyniku skaleczenia przemieszczającym się kamieniem). Wraz z kolką nerkową mogą pojawiać się także napady nudności oraz wymiotów.

Innymi objawami mogą być: częste parcie na mocz, pieczenie podczas oddawania moczy, ból promieniujący do czubka prącia (u mężczyzn), czy też uczucie niecałkowitego wypróżnienia się.

Leczenie kamicy nerkowej.

Kamica nerkowa, mimo dość poważnego przebiegu, jest jednakże chorobą którą możemy stosunkowo prosto wyleczyć. W większości przypadków, jeśli niezbyt dużych rozmiarów kamień oderwie się przemieszcza moczowodami, wystarczające będzie przyjmowanie leków przeciwbólowych oraz przyjmowanie dużych dawek wody (3-4 litry). Do tego można przyjmować leki rozkurczające mięśnie ściany dróg moczowych (dostępne także bez recepty). Pozwoli na skuteczne wypłukanie kamienia z przewodów moczowych. Jednakże w przypadku większych kamieni, koniecznością może się okazać interwencja ambulatoryjna.

Zioła na kamicę nerkową.

Warto sobie także powiedzieć, iż kamica nerkowa jest chorobą, którą możemy przy pomocy medycyny naturalnej. Obecnie, na rynku, dostępne są różnorodne zioła na kamicę, przy czym nie wszystkie będą wykazywać tak samo wysoki poziom skuteczności. Dlatego też, warto tutaj jednak sięgać po zioła sprawdzone, dzięki którym kamica nerkowa nie będzie dla nas tak poważnym problemem. Nie jest to nica nader kłopotliwego. W sieci internetowej znajdziemy mnóstwo recenzji różnorodnych leków ziołowych na kamicę nerkową, dzięki czemu łatwo możemy dowiedzieć się, które z nich wykazują odpowiednią skuteczność leczenia.

One thought on “Kamica nerkowa, jej objawy, przyczyny oraz leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.