Eksploatacja instalacji elektrycznej

Eksploatacja instalacji elektrycznej.

Bezpieczna i bezproblemowa eksploatacja instalacji elektrycznej, jest ściśle uzależniona od jakości jej wykonania, stanu technicznego, oraz świadomości użytkownika. Musimy zdać sobie sprawę z tego, iż wszystkie te trzy aspekty, będą mieć taką samą wagę w tym przypadku. Dlatego też, istotne jest, abyśmy regularnie przeprowadzali przeglądy techniczne, domowej instalacji elektrycznej. Do tego warto też posiadać podstawową wiedzę, w zakresie bezpiecznego użytkowania elektryczności. Dzięki temu wszystkiemu, eksploatacja instalacji elektrycznej w naszych domach będzie bezpieczna i w stu procentach komfortowa.

Jak wygląda prawidłowa eksploatacja instalacji elektrycznej?

Zacząć trzeba od tego, iż aby eksploatacja instalacji elektrycznej mogła być prawidłowa, koniecznością jest pewność, iż wszystkie jej elementy są w pełni sprawne. Dlatego też, punktem pierwszym będą regularne przeglądy techniczne, przeprowadzane przez elektryka z uprawnieniami. Taki przegląd warto przeprowadzić co najmniej raz na dwa lata. Im jednak będzie on realizowany częściej, tym lepiej dla nas.

Bardzo ważne są także zasady użytkowania elektryczności. Chodzi tutaj o przestrzeganie pewnych wytycznych, dotyczących użytkowania instalacji oraz urządzeń elektrycznych. Do najważniejszych z nich, zaliczamy następujące zasady:

  • Nie używamy elektryczności z mokrymi rękami – woda jest idealnym przewodnikiem prądu. Jeśli w gniazdku czy też łączniku będzie jakiekolwiek przebicie, mokre ręce podnoszą znacznie ryzyko porażenia prądem elektrycznym.
  • Nie korzystamy z gniazdek i łączników, które nie są prawidłowo zamontowane – często trafiają się sytuacje, iż łącznik lub gniazdko jest po prostu wyrwane. W takich warunkach, eksploatacja instalacji elektrycznej będzie stwarzać poważne zagrożenie dla naszego zdrowia lub życia.
  • Wtyczki należy wyjmować a nie wyszarpywać z gniazdek za kabel – wyszarpując, możemy uszkodzić gniazdko, lub zerwać przewód elektryczny.
  • Korzystamy jedynie z dobrego, w pełni sprawnego sprzętu elektrycznego – jeśli nie mamy pewności co do sprawności poszczególnych urządzeń elektrycznych, lepiej z nich po prostu nie korzystać, dla własnego bezpieczeństwa.

Dobór podzespołów do instalacji elektrycznej.

Kluczowe znacznie w kwestii bezpieczeństwa użytkowania elektryczności będzie mieć też właściwy dobór podzespołów do konstrukcji instalacji. Kupując na przykład gniazdka elektryczne do instalacji domowej musimy zwrócić uwagę na ich przeznaczenie, oraz na zastosowane w nich zabezpieczenia. Obecnie standardem są zabezpieczenia, uniemożliwiające włożenie czegokolwiek, poza wtyczką do gniazdka. Dzięki temu, dzieci nie będą stwarzać żadnych zagrożeń. Do tego, w przypadku gniazdek łazienkowych, powinny one być zabezpieczone przed wilgocią poprzez odpowiednie wkładki oraz klapki zewnętrzne.

Podsumowanie.

Jeśli więc zdecydujemy się zainwestować w dobrej klasy gniazdka elektryczne do naszych instalacji domowych, to eksploatacja instalacji elektrycznej, nie będzie stwarzać żadnych zagrożeń dla naszego zdrowia lub też życia. Warto o tym pamiętać i w tym aspekcie nie szukać na siłę oszczędności. Takie bowiem podejście, bardzo szybko będzie się na nas mścić prowadząc do bardzo poważnych zagrożeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *