Eksploatacja instalacji elektrycznej

Eksploatacja instalacji elektrycznej.

Bezpieczna i bezproblemowa eksploatacja instalacji elektrycznej, jest ściśle uzależniona od jakości jej wykonania, stanu technicznego, oraz świadomości użytkownika. Musimy zdać sobie sprawę z tego, iż wszystkie te trzy aspekty, będą mieć taką samą wagę w tym przypadku. Dlatego też, istotne jest, abyśmy regularnie przeprowadzali przeglądy techniczne, domowej instalacji elektrycznej. Do tego warto też posiadać podstawową wiedzę, w zakresie bezpiecznego użytkowania elektryczności. Dzięki temu wszystkiemu, eksploatacja instalacji elektrycznej w naszych domach będzie bezpieczna i w stu procentach komfortowa.

Jak wygląda prawidłowa eksploatacja instalacji elektrycznej?

Zacząć trzeba od tego, iż aby eksploatacja instalacji elektrycznej mogła być prawidłowa, koniecznością jest pewność, iż wszystkie jej elementy są w pełni sprawne. Dlatego też, punktem pierwszym będą regularne przeglądy techniczne, przeprowadzane przez elektryka z uprawnieniami. Taki przegląd warto przeprowadzić co najmniej raz na dwa lata. Im jednak będzie on realizowany częściej, tym lepiej dla nas.

Bardzo ważne są także zasady użytkowania elektryczności. Chodzi tutaj o przestrzeganie pewnych wytycznych, dotyczących użytkowania instalacji oraz urządzeń elektrycznych. Do najważniejszych z nich, zaliczamy następujące zasady:

  • Nie używamy elektryczności z mokrymi rękami – woda jest idealnym przewodnikiem prądu. Jeśli w gniazdku czy też łączniku będzie jakiekolwiek przebicie, mokre ręce podnoszą znacznie ryzyko porażenia prądem elektrycznym.
  • Nie korzystamy z gniazdek i łączników, które nie są prawidłowo zamontowane – często trafiają się sytuacje, iż łącznik lub gniazdko jest po prostu wyrwane. W takich warunkach, eksploatacja instalacji elektrycznej będzie stwarzać poważne zagrożenie dla naszego zdrowia lub życia.
  • Wtyczki należy wyjmować a nie wyszarpywać z gniazdek za kabel – wyszarpując, możemy uszkodzić gniazdko, lub zerwać przewód elektryczny.
  • Korzystamy jedynie z dobrego, w pełni sprawnego sprzętu elektrycznego – jeśli nie mamy pewności co do sprawności poszczególnych urządzeń elektrycznych, lepiej z nich po prostu nie korzystać, dla własnego bezpieczeństwa.

Dobór podzespołów do instalacji elektrycznej.

Kluczowe znacznie w kwestii bezpieczeństwa użytkowania elektryczności będzie mieć też właściwy dobór podzespołów do konstrukcji instalacji. Kupując na przykład gniazdka elektryczne do instalacji domowej musimy zwrócić uwagę na ich przeznaczenie, oraz na zastosowane w nich zabezpieczenia. Obecnie standardem są zabezpieczenia, uniemożliwiające włożenie czegokolwiek, poza wtyczką do gniazdka. Dzięki temu, dzieci nie będą stwarzać żadnych zagrożeń. Do tego, w przypadku gniazdek łazienkowych, powinny one być zabezpieczone przed wilgocią poprzez odpowiednie wkładki oraz klapki zewnętrzne.

Podsumowanie.

Jeśli więc zdecydujemy się zainwestować w dobrej klasy gniazdka elektryczne do naszych instalacji domowych, to eksploatacja instalacji elektrycznej, nie będzie stwarzać żadnych zagrożeń dla naszego zdrowia lub też życia. Warto o tym pamiętać i w tym aspekcie nie szukać na siłę oszczędności. Takie bowiem podejście, bardzo szybko będzie się na nas mścić prowadząc do bardzo poważnych zagrożeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.