Butelki z tworzyw sztucznych

Butelki z tworzyw sztucznych.

Butelki z tworzyw sztucznych to jedne ze zdecydowanie najlepszych opakowań na wszelkiego rodzaju płynne produkty spożywcze. Wbrew wszelkim pozorom tego typu opakowania są też bardzo ekologiczne. Co prawda nasze obchodzenie się ze zużytymi opakowaniami nie jest ekologiczne, niemniej jednak samo w sobie, tworzywo sztuczne, jest bardziej ekologiczne niż na przykład szkło. Choć wydawać by się mogło, iż jest całkowicie odwrotnie. Warto jednak przyjrzeć się nieco bliżej temu zagadnieniu, bowiem pozwoli to większości z nas spojrzeć zupełnie inaczej na butelki z tworzyw sztucznych oraz inne tego typu opakowania.

Dlaczego butelki z tworzyw sztucznych są ekologiczne?

Przede wszystkim, musimy tutaj powiedzieć, czym butelki z tworzyw sztucznych, różnią się od pozostałych opakowań do dystrybucji płynów. Poniżej przedstawimy więc krótką listę, przedstawiającą charakterystykę tego typu opakowań, oraz wskażemy, dlaczego dana cecha jest korzystna i jak wpływa na ekologię.

  • Niska waga – butelki z tworzyw sztucznych są kilkadziesiąt razy lżejsze niż na przykład butelki szklane. Dzięki temu, ograniczamy zużycie paliwa, gdyż możemy transportować więcej właściwego produktu, przy takim samym zużyciu paliwa. Ograniczamy więc emisję zanieczyszczeń.
  • Niskie zużycie energii w produkcjiprodukcja butelek z tworzyw sztucznych pochłania o wiele mniej energii niż produkcja butelek szklanych, co także przekłada się na zmniejszony poziom emisji zanieczyszczeń.
  • Recykling – co prawda tworzywa sztucznego nie możemy przetwarzać w nieskończoność, niemniej jednak, przy jego recyklingu zużywamy mniej energii niż przy recyklingu butelek szklanych. To także wpływa na ograniczenie poziomu zanieczyszczeń.
  • Odporność na uszkodzenia – w trakcie transportu, jakiekolwiek wypadki, rzadko kiedy powodują uszkodzenie butelek plastikowych. Dzięki temu ograniczamy straty, a jak wiadomo, każda strata odbija się na ekologii poprzez zmarnowanie energii, którą wykorzystaliśmy do produkcji. Zanieczyszczenia, które w ten sposób powstały są „puste” – nie idzie za nimi żadna wartość, żadna korzyść dla człowieka. To tak, jakbyśmy dla zabawy spalali węgiel na kupkach.

Oczywiście, pojedynczo, żadna z tych kwestii nie będzie korzystna dla ekologii. Jeśli jednak wszystkie zsumujemy, to okazuje się, iż butelki z tworzyw sztucznych są o wiele bardziej ekologiczne, niż jakiekolwiek inne opakowania.

Zagrożenia związane z tworzywami sztucznymi.

Nie jest jednak tak kolorowo, jakby się mogło nam wydawać. Przede wszystkim dlatego, iż po dziś dzień nie wypracowano żadnych rozwiązań, mających na celu kontrolę nad zużywanym tworzywem sztucznym. Niestety, jego duża część nie podlega recyklingowi, a zamiast tego trafia w najlepszym wypadku na wysypiska śmieci, czy też do spalarni. Zbyt często jednak trafiają one do środowiska naturalnego. Zostają wyrzucane gdzie popadnie. Do lasu, rzeki, jeziora, morza, oceanu. To powoduje ogromne zanieczyszczenia środowiska, z którymi musimy sobie jak najszybciej poradzić.

Niezbędne regulacje prawne

Niezbędne będą więc odpowiednie regulacje prawne dążące do tego, aby butelki z tworzyw sztucznych, w jak największym zakresie trafiały do recyklingu. Aby były przetwarzane na nowe opakowania i inne produkty, które możemy wykonywać z przetworzonego tworzywa sztucznego. Chociażby takie jak nowoczesne materiały budowlane czyli geosyntetyki, w których przypadku, trudność w rozkładaniu tworzywa sztucznego jest zaletą.

Podsumowanie.

Należy więc powiedzieć, iż butelki z tworzywa sztucznego są jak najbardziej dobrym i ekologicznym rozwiązaniem. Jedynym problemem jest tutaj brak jakichkolwiek regulacji w zakresie zużytych opakowań z tworzywa sztucznego. Potrzebna jest teraz silna wola polityczna, aby tego typu rozwiązania prawne wprowadzić. Tak, aby każda zużyta butelka plastikowa mogła dostać kolejne życia. Aby nie trafiała na śmietnik, do spalarni, a co najważniejsze, aby nie trafiała do środowiska, gdzie prowadzi do poważnych zanieczyszczeń.

One thought on “Butelki z tworzyw sztucznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.