Brykiet drzewny

Brykiet drzewny i jego produkcja.

Obecnie, brykiet drzewny, jest jednym z lepszych i bardziej ekologicznych materiałów opałowych, z jakich możemy korzystać. Jest to tym bardziej istotne, iż ogrzewanie naszych domów przy pomocy spalania węgla kamiennego jest niestety nieekologicznym przeżytkiem. Powinniśmy jak najszybciej wdrażać procesy związane z dekarbonizacją, aby ograniczyć postęp globalnego ocieplania klimatu. Wykorzystując zaś brykiet drzewny do ogrzewania naszych domów, możemy w znacznym stopniu zminimalizować emisję CO2 do atmosfery, a co za tym idzie, sprawić, iż nasza planeta w dalszym ciągu pozostanie miejscem przyjaznym do życia.

Jak powstaje brykiet drzewny?

Sam proces powstawania brykietu drzewnego jest stosunkowo prosty. Aczkolwiek, wartym podkreślenia jest fakt, iż tak samo jak każdy inny proces, pewne wymagania należy spełnić. Przede wszystkim, aby brykiet drzewny charakteryzował się odpowiednim poziomem jakości i wartością energetyczną, musi być wytwarzany z dobrej klasy materiału. Tutaj, najczęściej zastosowanie znajdują wszelkiego rodzaju zrębki, ścinki, wióry i trociny. Jest to jednym słowem odpad z produkcji stolarskiej i tartacznej.

Brykiet liściasty i iglasty.

Bardzo ważną kwestią jest, aby brykiet drzewny wytwarzać w danej partii z konkretnego rodzaju drzewa. Najczęściej będziemy mieć do czynienia z brykietem z drzewa liściastego lub iglastego. Można jednak produkować brykiet drzewny z jednego gatunku drewna. Wtedy jego parametry techniczne będą łatwiejsze do określenia. Aczkolwiek jest to bardziej wymagające, wobec czego też, cena takiego brykietu będzie zdecydowanie wyższa.

Generalnie można powiedzieć, że:

  • Brykiet drzewny z drewna iglastego – jest bardziej smolisty i generuje więcej sadzy. Jest też nieco ,mniej energetyczny ale za to tańszy.
  • Brykiet drzewny z drewna liściastego – jest mniej smolisty i danej większy poziom energii podczas spalania. Jest jednak zdecydowanie kosztowniejszy.

Produkcja brykietu drzewnego.

Tak jak już powiedzieliśmy, produkcja brykietu drzewnego nie jest skomplikowana. Niezbędny będzie odpowiednio wysuszony materiał wsadowy, oraz dobrze przygotowane zaplecze produkcyjno-magazynowe. Tak, aby gwarantowało zabezpieczenie procesu produkcji oraz składowania przed wilgocią. Kluczowe będą profesjonalne maszyny do produkcji brykietu drzewnego, czyli brykieciarki. Obecnie, zdecydowanie najlepsze maszyny tego rodzaju, zapewniające nam najlepsze warunki do produkcji brykietu, oferuje firma Briklis, działająca na rynku już od wielu lat.

Podsumowanie

Jednym słowem musimy przyjąć założenie, iż brykiet drzewny jest jednym ze zdecydowanie lepszych materiałów opałowych, z jakich będziemy współcześnie korzystać. Gwarantuje nam on ograniczenie poziomu zanieczyszczenia atmosfery, przy jednoczesnym utrzymaniu kosztów ogrzewania na stałym poziomie. Jest to więc wybór jak najbardziej właściwy, w przypadku kiedy nie mamy możliwości skorzystania z innych, jeszcze bardziej ekologicznych rozwiązań w zakresie ogrzewania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.